Emile Zola
Frans schrijver
Leefde van: 1840 - 1902
Categorie: Schrijvers (Hedendaags) Land:
Frankrijk
Geboren: 2 april 1840 Gestorven: 29 september 1902
Over Emile Zola
Émile Zola (Parijs, 2 april 1840 - aldaar, 29 september 1902) was een Frans schrijver en journalist. Hij wordt gezien als de belangrijkste vertegenwoordiger van de literaire school der naturalisten.
Zola's literaire arbeid werd beïnvloed door het oeuvre van Honoré de Balzac en Gustave Flaubert. Zola werd beroemd met romans als Germinal, Nana en L'Assommoir, die onderdeel uitmaken van de grote cyclus Les Rougon-Macquart. In l'Oeuvre schildert hij het tragische leven van schilder, een personage dat grotendeels geïnspireerd lijkt op Cézanne, een jeugdvriend van Zola uit Aix-en-Provence.
Vermaard werd ook Zola's open brief aan president Felix Faure in L'Aurore van 13 januari 1898 onder de titel J'accuse...!. In deze brief over de Dreyfusaffaire kiest hij partij voor de Joodse kapitein Alfred Dreyfus, die ten onrechte van spionage was beschuldigd. Zola beschuldigde de Franse generale staf van het produceren van bewijsmateriaal. Zola werd voor smaad veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 3000 Francs boete, die voor hem werd betaald door Octave Mirbeau. Op aanraden van vrienden wachtte Zola het hoger beroep niet af en week uit naar Groot-Brittannië. Na een jaar kon hij terugkeren en werd hij als held ontvangen.
Émile Zola stierf onverwacht in Parijs op 29 september 1902 in zijn woning aan de Rue de Bruxelles door een koolmonoxidevergiftiging. Volgens Philipp Blom zou een dakwerker bekend hebben dat hij een stuk hout op de schoorsteen had gelegd om de schrijver te doden uit wraak voor zijn verdediging van de Joodse kapitein.
Bron Wikipedia
Boeken van Emile Zola
- Aventures du grand Sidoine et du petit Médéric1
- Correspondance: Les lettres et les arts1
- Docteur Pascal1
- Fécondité1
- La joie de vivre1
- Livres d'aujourd'hui et de demain1
- L’Affaire Dreyfus. La Vérité en marche1
- L’Argent1
- Mes haines1
- Notes générales sur la marche de l'Iuvre1
- Nouvelle campagne1
- Pot-Bouille1
Citaten 1 t/m 10 van 14.
-
De waarheid gaat voort en niets zal het stoppen.
― Emile Zola -
Niets ontwikkelt intelligentie meer dan reizen.
― Emile Zola -
Geluk is niet mogelijk in onwetendheid, alleen zekerheid maakt het leven rustig.
― Emile Zola -
Elke keer wanneer de wetenschap een stap vooruit zet, komt dat omdat een idioot haar duwt, zonder dit met opzet te doen.
― Emile Zola -
Het is niet waar, dat de arbeid aan de mensen als straf voor de zonde is opgelegd; het is integendeel een eer, een adel, het kostbaarste goed, de vreugde, de gezondheid, de kracht, de ziel der wereld zelf, die altijd de toekomst baart en schept.
― Emile Zola -
De roman is een algemeen onderzoek geworden naar de mens en de wereld.
― Emile Zola -
Het is alleen door kennis van de waarheid dat een betere sociale staat kan worden geboren.
― Emile Zola -
Volmaaktheid is zo ergerlijk dat ik er dikwijls spijt van heb dat ik ben gestopt met roken.
― Emile Zola -
Absoluut, we houden alleen van die vrouwen die we niet hebben gehad.
― Emile Zola -
De ondeugden van de meesters zijn het geluk van de bedienden.
― Emile Zola
Trefwoorden in deze citaten:
Vergelijkbare auteurs
-
Francois de la Rochefoucauld
Frans schrijver 253 -
Voltaire
Frans schrijver en filosoof (ps. van Fran 175 -
Joseph Joubert
Frans schrijver 144 -
Victor Hugo
Frans schrijver 137 -
Jean de la Bruyère
Frans schrijver 117 -
Honoré de Balzac
Frans schrijver 108 -
Nicolas Chamfort
Frans schrijver, journalist en toneelschrijver 89 -
Jean de La Fontaine
Frans schrijver 87





Francois de la Rochefoucauld
Voltaire
Joseph Joubert
Victor Hugo
Jean de la Bruyère
Honoré de Balzac
Nicolas Chamfort
Jean de La Fontaine