John Berger
Engels Kunstcriticus
Leefde van: 1926 - 2017
Categorie: Media Land:
Verenigd Koninkrijk
Geboren: 5 november 1926 Gestorven: 2 januari 2017
Over John Berger
John Peter Berger (Londen, 5 november 1926 – Parijs, 2 januari 2017) was een Engelse schilder, kunstcriticus en schrijver. Door zijn televisieserie Ways of seeing was hij medebepalend voor de manier waarop een hele generatie naar kunst keek. Ook zijn boeken inspireerden tot een andere blik op de wereld.
Zijn ouders stuurden hem naar een privé lagere school in Guildford. Hij belandde in een klein totalitair systeem, waar sadisme, marteling en pesten de normale praktijk waren, ook tussen de docenten onderling. In 1944 ging John Berger bij het Britse leger en hij diende tot 1946. Het zou het begin zijn van zijn politieke vorming. Zijn dienstmaten waren over het algemeen afkomstig uit de arbeidersklasse en voor een groot deel analfabeet. Door de verhalen van zijn dienstmaten maakte hij voor de eerste keer kennis met armoede en ongelijkheid. De strijd hiertegen bepaalde de rest van zijn leven.
Na zijn diensttijd studeerde hij kunstgeschiedenis aan het Central Saint Martins College of Art and Design. Vanaf de jaren vijftig maakte hij snel naam als criticus en essayist, niet alleen op het gebied van de kunst, maar vele maatschappelijke onderwerpen voorzag hij van een kritisch commentaar.
Bron Wikipedia
Boeken van John Berger
Citaten 1 t/m 17 van 17.
-
Het verleden is het enige waar we geen gevangenen van zijn. We kunnen met het verleden precies doen wat we willen. Wat we niet kunnen doen, is de gevolgen ervan veranderen.
Origineel:The past is the one thing we are not prisoners of. We can do with the past exactly what we wish. What we can't do is to change its consequences.
― John Berger -
We zien alleen waar we naar kijken. Kijken is een keuze.
Origineel:We only see what we look at. To look is an act of choice.
― John Berger -
Alle bruiloften zijn vergelijkbaar, maar elk huwelijk is anders.
Origineel:All weddings are similar, but every marriage is different.
The White Bird (1985)― John Berger -
Als we een verhaal lezen dan bewonen we het. De omslagen van het boek zijn als een dak en vier muren.
Origineel:When we read a story, we inhabit it. The covers of the book are like a roof and four walls.
― John Berger -
Autobiografie begint met het gevoel alleen te zijn.
Origineel:Autobiography begins with a sense of being alone.
Selected Essays of John Berger (2008) 765― John Berger -
De camera ontlast ons van de geheugenlast.
Origineel:The camera relieves us of the burden of memory.
― John Berger -
De dierentuin kan niet anders dan teleurstellen.
Origineel:The zoo cannot but disappoint.
― John Berger -
Emigratie, gedwongen of gekozen, over internationale grenzen of van een dorp naar de grote stad, is de meest ultieme ervaring van onze tijd.
Origineel:Emigration, forced or chosen, across national frontiers or from village to metropolis, is the quintessential experience of our time.
Selected Essays of John Berger (2011) 45― John Berger -
Mannen kijken naar vrouwen. Vrouwen kijken hoe naar henzelf wordt gekeken.
Origineel:Men look at women. Women watch themselves being looked at.
― John Berger -
Naakt zijn is jezelf zijn.
Origineel:To be naked is to be oneself.
(2017)― John Berger -
Parijs is naar mijn idee een man van in de twintig die verliefd is op een oudere vrouw.
Origineel:Paris, I believe, is a man in his twenties in love with an older woman.
Keeping a Rendezvous (1991) 101― John Berger -
Schilderen is iets dat je moet doen, zo niet elke dag, dan zeker de meeste dagen. Het is bijna alsof je pianist bent: als je stopt, verlies je iets.
Origineel:Painting is something that you need to do, if not every day, then certainly most days. It is almost like being a pianist: if you stop, you lose something.
(2011)― John Berger -
Sinds de Griekse tragedies hebben kunstenaars zich zo nu en dan afgevraagd hoe ze de bestaande politieke gebeurtenissen zouden kunnen beïnvloeden.
Origineel:Ever since the Greek tragedies, artists have, from time to time, asked themselves how they might influence ongoing political events.
(2004)― John Berger -
Voor de kunstenaar staat tekenen gelijk aan ontdekken. En dat is niet zomaar een gelikte zin; het is vrij letterlijk waar.
Origineel:For the artist, drawing is discovery. And that is not just a slick phrase; it is quite literally true.
― John Berger -
Wat betekenen tekeningen voor mij? Ik weet het echt niet. De activiteit absorbeert me. Ik vergeet al het andere op een manier die naar mijn mening bij geen enkele andere activiteit gebeurt.
Origineel:What do drawings mean to me? I really don't know. The activity absorbs me. I forget everything else in a way that I don't think happens with any other activity.
(1995)― John Berger -
We kijken nooit naar slechts één ding; we kijken altijd naar de relatie tussen dingen en onszelf.
Origineel:We never look at just one thing; we are always looking at the relation between things and ourselves.
Ways of Seeing (1972)― John Berger -
Zien ontstaat eerder dan woorden. Het kind kijkt en herkent voordat het kan praten.
Origineel:Seeing comes before words. The child looks and recognizes before it can speak.
Ways of Seeing (1972)― John Berger





